دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌گوید حتی در صورت رسیدن به یک توافق صلح با طالبان، بخشی از نظامیان آمریکایی در افغانستان حضور دائمی خواهد داشت.

آقای ترامپ در گفتگو با رادیوی فاکس نیوز همچنین گفت که بعد از امضای توافقنامه با طالبان شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان حدود سی در صد کاهش خواهد یافت و به ۸۶۰۰ خواهد رسید.

در همین حال رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داد که اگر حمله‌ای به آمریکا از مبدأ افغانستان در آینده صورت بگیرد، آنها دوباره با نیرویی به این کشور خواهند آمد که نظیرش در گذشته نبوده باشد.

آقای ترامپ در حالی چنین اظهاراتی را بیان کرده که نمایندگان آمریکا و طالبان در حال نهایی کردن توافقنامه صلح افغانستان در دوحه پایتخت قطر هستند.

در حال حاضر ۱۴ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که بیشتر مشغول آموزش نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحه توییترش نوشته‌ است که شب (چهارشنبه 6سنبله) نیز مذاکرات با حضور زلمی خلیلزاد، نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دوم طالبان تا ساعت دو پس از نیمه شب ادامه داشت. آقای شاهین از پیشرفت در نهایی سازی این توافقنامه ابراز امیدواری کرده است.

دو روز پیش برخی منابع خبری گفته بودند که متن توافقنامه بین آمریکا ‌و گروه طالبان نهایی شده ‌است و طرفین روی تطبیق دادن متون انگلیسی، فارسی‌ و پشتو در حال کار هستند و این که چه سندی از این زبان‌ها به عنوان متن اصلی توافق به حساب بیاید.

منابعی در طالبان می گویند که پس از امضای این توافق، مذاکرات "بین الافغانی" شروع خواهد شد و طی آن درباره یک آتش بس دایمی و همه ‌جانبه، نقشه راه برای آینده افغانستان از جمله بر سر نظام سیاسی، حقوق زنان و قانون اساسی گفتگو خواهد شد.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS