شورای عالی صلح می‌گوید که ششمین دور گفتگوها میان نمایندگان طالبان و هیأت امریکایی به ریاست زلمی خلیل زاد در مسیر درستی در حرکت است.

به گزارش باشگاه نویسندگان، منابع آگاه از این گفتگوها می‌گویند که در این نشست، دیدگاه‌های طالبان و هیأت امریکایی برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان نزدیک تر شده‌اند و این دور از گفتگوها میان دو طرف از بن بست بیرون شده است.

هر چند چند روز نخست ششمین دور گفتگوها میان نمایند‌گان امریکا و طالبان در دوحه با کنایه‌ها آغاز شدند، اما برخی از منابع آگاه از این گفتگوها، در کابل و دوحه می‌گویند که در چهارمین روز این نشست پس از دیدار زلمی خلیل زاد با ملاعبدالغنی برادر، نشست میان دو طرف به مسیر اصلی گفتگوها برگشته است. 

منابع نزدیک به طالبان می‌گویند، احتمال زیاد می‌رود که سرانجام، دو طرف روی زمان بندی خروج نظامیان امریکایی از افغانستان بین شش ماه تا یک سال به توافق نهایی دست یابند.

بر اساس گفته‌های این منابع، توافق روی خروج نیروها و تضمین ضد هراس افگنی، راه را برای مذاکره روی آتش بس و گفتگوهای بین‌الافغانی باز خواهد کرد.

مولوی قلم‌الدین رییس امربالمعروف ، رژیم طالبان به آریانا نیوز گفته است: "ما خوشبین هستیم که امروز شاید توافق شود در یک سال و شش ماه مسئله روی همین است طالبان شش ماه و امریکایی ها یک سال می خواهد."

در همین حال، گزارش شده است که به دلیل پیشرفت‌ها و دستیبابی دو طرف به یک توافق نهایی، احتمالاً مذاکرات در ماه رمضان نیز ادامه یابد.

از سویی هم، حاجی دین محمد، معاون شورای عالی صلح، می‌گوید در دور ششم گفتگوهای قطر تا روی آتش‌بس و آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی تفاهم نشود، هیچ‌گونه توافق‌نامه صلح بین امریکا و طالبان امضاء نخواهد شد.

یکی از بحث‌های فعلی مذاکرات دوحه چگونه‌گی تضمین اجرایی شدن زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفته می‌شود که به گفته منابع طالبان، این گروه می خواهد سازمان ملل توافق این گروه را با امریکا تضمین کند.

اما پیش از این، زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تضمین برای جلوگیری از فعالیت‌های هراس افگنانه، گفتگوها میان افغانان و آتش بس را مسایل به هم وابسته گفته است و تأکید کرده است تا هنگامی که در باره تمامی این مسایل توافق نشود، هیچ چیزی نهایی نخواهد بود.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS