عبدالسلام رحیمی وزیر دولت در امور صلح اعلام کرده که قرار است مذاکرات مستقیم میان دولت و گروه طالبان تا دو هفته آینده آغاز شود.

وزارت تازه تشکیل شده دولت افغانستان در امور صلح با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده که رایزنی برای تعیین هیأت ۱۵ نفری برای مذاکره با طالبان آغاز شده و به زودی نهایی میشود.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته تنها بعد از توافق با آمریکا، مذاکرات "بین الافغانی" آغاز خواهد شد ولی افزوده که "با اداره کابل به عنوان کدام حکومت مذاکره نمیکنیم."

گروه طالبان در گذشته هم گفته بود که حاضر نیست در مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان شرکت کند.

وزارت دولت در امور صلح افغانستان گفته اعضای هیأت جدید از میان چهره‌هایی که قبلا در گفتگوهای دوحه شرکت کرده‌اند و "افراد متخصص" انتخاب می‌شوند و هیأت مذاکره‌کننده از سوی دولت "از اقشار گوناگون از جمله علما، زنان و اعضای نهادهای جامعه مدنی نمایندگی خواهد کرد."

عبدالسلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح افغانستان گفته که این مذاکرات در یکی از کشورهای اروپایی برگزار خواهد شد.

تا کنون هفت دور مذاکرات میان گروه طالبان و هیأت آمریکایی در دوحه قطر برگزار شده و گفتوگوهای هم میان سیاستمداران و فعالان افغان با این گروه در جریان بوده است.

سومین "نشست بین الافغانی صلح" در روزهای ۱۶ و ۱۷ سرطان در شهر دوحه قطر برگزار شد و در آن نشست شماری از اعضای ارشد دولت افغانستان شرکت داشتند.

در پایان آن نشست قطعنامه‌ای منتشر شد که در آن روی کاهش خشونت‌ها در افغانستان، حمایت از مذاکرات طالبان و آمریکا و ادامه مذاکرات بین‌الافغانی تاکید شده بود.

در همین حال زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان با انتشار تویتی گفته است که مذاکرات بین‌الافغانی پس از نهایی شدن توافق‌نامه امریکا با گروه طالبان آغاز خواهد شد.

در روزهای اخیر زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در کابل مشغول دیدار و گفتگوهای با مقامات دولت و رهبران احزاب افغانستان است.

گفته می‌شود آقای خلیلزاد پیش از آغاز دور هشتم گفتگوهای آمریکا و گروه طالبان در کابل در تلاش است تا زمینه مذاکرات مستقیم میان گروه طالبان و دولت را فراهم کند.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS