وزارت خارجه افغانستان در اعتراض به سخنان عمران خان، معاون سفیر پاکستان در کابل را به وزارت خارجه فراخواند.

در پی انتشار گزارش رسانه‌های پاکستانی مبنی بر تأکید عمران خان، صدر اعظم این کشور برای ایجاد حکومت موقت در افغانستان، وزارت خارجه افغانستان معاون سفارت پاکستان در کابل را فراخوانده و به اظهارات آقای خان شدیدا اعتراض کرده است.

افغانستان همچنین سفیر خود در اسلام آباد را برای "مشورت" به کابل فراخوانده است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیز در واکنش به سخنان عمران خان آن را غیرسازنده خواند.

"در حالی که پاکستان سهم سازنده‌ای در روند صلح افغانستان داشته، اظهارات آقای خان سازنده نیست."

رسانه‌های پاکستان گزارش دادند که عمران خان، برای تأمین صلح در افغانستان بر ایجاد حکومت موقت تأکید کرده است.

صبغت‌الله احمدی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در توییتر خود عکسی از یک اعلامیه وزارت خارجه در این باره را منتشر کرده که در آن، سخنان اخیر عمران خان "غیر مسئولانه" و نشانه‌ای از سیاست "مداخله جویانه" پاکستان در قبال افغانستان ذکر شده است.

روزنامه پاکستانی "اکسپرس تریبون" نوشته که عمران خان روز گذشته دوشنبه پنجم حمل در یک نشست با خبرنگاران گفته است که حکومت افغانستان یک مانع در روند صلح این است و راه حل این مشکل، ایجاد حکومت موقت در افغانستان است.

او گفته که دولت افغانستان بارها در تلاش به بن بست کشاندن روند صلح با طالبان بوده و اصرار داشته این گروه با آنها گفتگو کند.

صدر اعظم پاکستان همچنین گفته که پیشتر یک دیدار برنامه‌ریزی شده‌‍اش را با رهبران طالبان به دلیل اعتراض‌های دولت افغانستان لغو کرده است.

طالبان نیز اعلام کرده بودند که در اواخر ماه دلو سال گذشته به پاکستان سفر کرده و با عمران خان دیدار خواهند داشت. اما بعدا گفتند این سفر به دلیل قرار داشتن نام برخی از اعضای هیأت مذاکره کننده این گروه در فهرست تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل لغو شده است.

اظهارات تازه صدر اعظم پاکستان درحالی دوباره خبرساز شده که او حدود دو هفته پیش نیز گفته بود که به زودی صلح در افغانستان برقرار می‌شود و "در آینده حکومت جدید در افغانستان ایجاد خواهد شد که از تمام مردم این کشور نمایندگی خواهد کرد."

او این اظهارات را در میان مردم منطقه قبیله‌ای باجور در نزدیکی مرز با افغانستان گفته و افزوده است که روند صلح به ثبات، بهبود بازرگانی و رفاه اقتصادی در منطقه منجر خواهد شد.

وزارت خارجه افغانستان پس از آن، مستشار سفارت پاکستان در کابل را احضار کرد و اعلام کرد دولت افغانستان این اظهارات را مداخله صریح در امور داخلی خودش می‌داند.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS