پنجمین دور گفتگوهای نمایندگان آمریکا و طالبان در دوحه پایتخت قطر امروز پس از ۱۶ روز پایان یافت.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته است که دو طرف روی "پیش‌نویس" خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تضمین‌ برای مبارزه علیه تروریسم "توافق" کرده‌‍اند.
آقای خلیلزاد پس از پایان مذاکرات در ‌توییتر خود نوشته است که برای رسیدن به صلح باید روی دو مورد دیگر یعنی "گفتگوهای بین‌الافغانی" و "آتش‌بس همه‌جانبه" نیز توافق صورت بگیرد. اگر چه به گفته وی "توافق اصولی" بر سر این دو نیز حاصل شده است.
نماینده آمریکا همچنین نوشته است که وقتی توافق بر پیش‌نویس جدول زمانی خروج نیروهای بین‌المللی و اقدامات موثر مبارزه علیه تروریسم نهایی شد، "طالبان و افغان‌های دیگر از جمله دولت افغانستان گفتگوهای بین‌الافغانی روی یک راه حل سیاسی و آتش‌بس همه‌جانبه را آغاز خواهند کرد."
گفته می شود که دور بعدی مذاکرات میان دو طرف در پایان ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد.
آقای خلیلزاد گفته است که گام بعدی‌اش گفتگو و مشورت با مقامات در واشنگتن و "شرکای دیگر" خواهد بود و افزوده:"تا زمانی که روی تمام موارد توافق به دست نیاید، هیچ توافق نهایی در کار نخواهد بود."
گروه طالبان هم در اين مورد خبرنامه‌ای منتشر كرده‌اند و یکبار دیگر تأكيد كرده‌اند كه هیچ توافقی برای مذاكره با دولت افغانستان و اتش‌بس صورت نگرفته است.
نمایندگان گروه طالبان و آمریکا پنجمین دور مذاکرات‌شان را ۱۶ روز پیش در ۲۵ فبروری در دوحه آغاز کردند و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته بود که دراین دور از مذاکرات چهار موضوع کلیدی: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در مبارزه با القاعده و داعش، آتش‌بس و آغاز مذاکرات رو در رو با حکومت افغانستان، به بحث گرفته می‌شود.
دراین دور مذاکرات ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان و رئیس جدید دفتر سیاسی این گروه در قطر نیز شرکت داشت و با زلمی خلیلزاد دیدار کرد.
پیوستن ملا برادر به این دور مذاکرات، انتظاراتی را به وجود آورده که ممکن حضور او برای دست یافتن به یک توافقنامه نهایی میان آمریکا و طالبان کمک کند.
با وجود درخواست‌های مکرر حکومت افغانستان برای گفتگو با طالبان، این گروه تاکنون حاضر به مذاکره با دولت افغانستان نشده است. اما آمریکا تلویحا تاکید کرده که عملی شدن توافق با طالبان مشروط به آتش بس و گفتگوهای بین‌ طالبان و دولت افغانستان است.
پیشتر روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز خبر داده بود که یکی از طرح‌های مورد مذاکره در دوحه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ظرف ۵ سال است.
براساس این گزارش این طرح توسط پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا تهیه شده و طبق آن متباقی نیروهای بین‌المللی نیز همزمان با نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.
اما گروه طالبان این خبر نیویورک تایمز را رد کردند و اعلام کردند که روی چارچوب زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان توافقی نشده و تنها چگونگی این خروج در مذاکرات دوحه مورد بحث قرار گرفته است.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS