ششمین دور گفتگوهای امریکا و طالبان امروز چهار شنبه 11 ثور در قطر آغاز شد.

گروه طالبان اعلام کرده که امروز ششمین دور گفتگوهای نمایندگان این گروه و نمایندگان آمریکا با دیدار زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در روند صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان آغاز شد.

گروه طالبان با ارسال خبرنامه‌ای اعلام کرده است که در این دیدار بر سر چارچوب خروج نیروهای خارجی از افغانستان و اینکه از خاک افغانستان علیه کشور دیگر استفاده نشود، بحث شده است.

طالبان این موضوع را مهم خوانده و گفته که اینها می‌تواند راه حلی برای سایر مسایل پچیده باشد و افزوده که تا زمان نهایی نشدن این دو موضوع بر سر مسایل دیگر بحث نخواهد شد.

دولت آمریکا و زلمی خلیلزاد تا هنوز در مورد دور جدید مذاکرات ابراز نظر نکرده؛ انتظار می‌رفت دراین جلسه بر سر آتش‌بس و نشست رو در روی گروه طالبان با نمایندگان دولت افغانستان نیز بحث و گفتگو شود، اعلامیه طالبان نشان می‌دهد که این گروه بر خواسته‌های خود پافشاری دارند.

آقای خلیلزاد اخیرا در مصاحبه‌ای با تلویزیون خصوصی طلوع در کابل دوباره تأکید کرد که آتش‌بس و نشست بین‌الافغانی در کنار بحث خروج نیروهای خارجی و قطع رابطه طالبان با گروه‌های تروریستی از مسایل اصلی گفتگوهای آمریکا با طالبان و بدون توافق در مورد یکی ازاین مسایل، هیچ توافق نهایی در کار نخواهد بود.

آقای خلیلزاد از چند روز به این سو سفرهای دوره‌ای خود را در منطقه آغاز کرد. سفر به دوحه بخشی از این سفرها اعلام شده بود.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که آقای خلیلزاد در این دور از سفرها به افغانستان، هند، پاکستان، قطر، روسیه و بریتانیا سفر خواهد کرد.

سفارت آمریکا در پاکستان نیز از دیدار آقای خلیلزاد با مقام‌های پاکستانی خبر داده است. آقای خلیلزاد نیز در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که از نقش پاکستان در ایجاد هماهنگی برای حمایت از صلح افغانستان استقبال می‌کند. او افزوده که "زمان عمل فرا رسیده است."

آقای خلیلزاد همچنان از پایان سفرش به پاکستان خبر داده و افزوده است که اسلام آباد از تلاش برای تسریع روند گفتگوها و مذاکرات بین الاافغانی حمایت می کند و متعهد به کمک به کاهش خشونت در افغانستان است.

این در حالیست که چندی پیش مذاکرات صلح افغانستان در قطر به دلیل اعتراض طالبان به فهرست شرکت کنندگان در این گفتگو از سوی دولت افغانستان لغو گردید.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS