اشرف غنی رئیس جمهور به همراه «امرالله صالح» معاون اول و «سرور دانش» معاون دوم و تیم دولت ساز به هرات سفر کرده و در میان هزاران نفر از مردم هرات به سخنرانی پرداخت.

رئیس جمهور در سخنرانی خود تأکید کرد که روند صلح و مذاکرات با طالبان برای تحقق صلح و ثبات در افغانستان نیاز مبرم مردم این مرز و بوم است و از سوی دیگر نیز انتخابات ریاست جمهوری این بار تاریخ ساز خواهد بود و تیم دولت‌ساز خواهان تداوم نظام جمهوری در افغانستان است و اجازه پایمال کردن آن را به دیگران نخواهد داد.

وی با اشاره به 100 سال گذشته و استقلال افغانستان در زمان امان الله خان غازی گفت: اکنون مردم پشیمان هستند که چرا به امان الله خان زمانی برای پیشرفت‌ها و دگرگونی داده نشد و حال آن دوره‌ها تکرار شده و باید دیگر به این اشتباه ادامه ندهیم.

غنی خاطرنشان کرد: در حال حاضر عالمان دینی در افغانستان به شکل واحد در مقابل خوارج زمان ایستاده‌اند و حکومت نیز وعده می دهد که در افغانستان دو مذهب جعفری و حنفی را به رسمیت می‌شناسد و اجازه به میان آمدن افکار افراطی، داعشی و فعالیت این گروه‌ها را به آنها نخواهد داد.

اشرف غنی تصریح کرد: سیاست خارجی من در 5 سال گذشته از ترکمنستان آغاز شد و حال شاهد ایجاد دهلیزهای راه لاجورد، بندر چابهار و چندین دهلیز هوایی برای رشد اقتصاد در هرات هستیم و با این کار دیگر اگر اسپین بولدک و کابل راه‌های زمینی آن با پاکستان مسدود شود دیگر نگرانی برای حکومت نخواهد داشت و آب از آب تکان نمی‌خورد.

وی با اشاره به اینکه حوزه غرب و هرات از اهمیت خاصی در افغانستان برخوردار است، تأکید کرد: برای آب هریرود از سر خود گذشته‌ام و از این پس نیز آب هریرود را مدیریت جدی خواهم کرد.

وی خطاب به بازرگانان و سرمایه‌گذاران در هرات گفت: آنها روزی از نبود بازار برای فروش تولیدات خود شکایت داشته‌اند اما اکنون انگور هرات با نرخ چند برابر در بازارهای بین المللی به فروش می‌رسد و محصولاتی چون زعفران، زیره، آجیل و دیگر محصولات کشاورزی در بازارهای جهانی شهرت جهانی یافته‌اند.

وی خطاب به مردم هرات نیز گفت: کابینه خود را جوان ساخته و از مغز و دانشمندان هراتی در حکومت تازه خود استفاده خواهم کرد و برای پیشرفت‌های بیشتر زمینه‌های پیشرفت را در دانشگاه هرات ایجاد خواهد کرد و پس از پیروزی برنامه‌های خود را با حضور در هرات در 5 سال جدید کار خود برنامه‌ریزی خواهم کرد.

آقای غنی افزود: در معادلات سیاسی و خارجی خود با کشورهای مختلف از موضع قوی مذاکره داشته ام و این روند نیز ادامه خواهد داشت و از نظام افغانستان در مقابل سوء استفاده‌گران دفاع خواهد کرد.

 سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور نیز با اشاره به جنگ، ویرانی و خشونت در افغانستان در طول سالیان دراز گفت: عالمان دینی باید با آموزه‌های دینی و قرآن و سیره پیامبر راه اعتدال را سرلوحه کارهای خود قرار دهند و با افراط‌گرائی مبارزه کنند.

وی صلح را برای مردم افغانستان امری ضروری دانست و تأکید کرد که حکومت برای تحقق آن از هیچ تلاشی کوتاهی نخواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر جمهوریت اساس و بنیان ما را تشکیل می‌دهد پس تفاوت بنیادی جمهوریت و امارت در انتخابات است و با برگزاری انتخابات می‌توانیم تداوم خود را تضمین کنیم و با انتخابات است که تنها می‌توانیم اجماع ملی را ایجاد کنیم و اگر انتخابات ایجاد نشود نه جمهوری، نه اتفاق و وحدت به میان نخواهد آمد.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS