داکتر ایاز نیازی روحانی خوش فکر، معتدل و صاحب نام افغانستان در یک حمله بزدلانه انتحاری شامگاه امروز در مسجد وزیر اکبر خان جام شهادت نوشید.

مسئولان وزارت امور داخله کشور تأیید می‌کنند که در انفجار مسجد وزیر محمد اکبرخان شهر کابل، داکتر محمد ایاز نیازی، خطیب مسجد جامع وزیر اکبر خان که زخمی شده بود، جان باخته است.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید: « مولوی ایاز نیازی که در انفجار شام امروز مجروح گردیده بود، دقایق قبل به شهادت رسید».

او در جزییات ابتدایی گفته بود که شام امروز(سه‌شنبه،۱۳ جوزا) مواد انفجاری که از سوی «تروریستان» در محوطه‌ی مسجد وزیر محمد اکبر خان تعبیه شده بود، انفجار نموده که از اثر آن یک نمازگزار کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

این درحالی است که اخیرا انفجارها در شهر کابل افزایش یافته است. تقریبا همه روزه یک انفجار در شهر کابل رخ می‌دهد و شماری کشته و زخمی برجای می‌گذارد. در آخرین مورد، دو روز پیش یک حلقه ماین کنار جاده‌ای در مربوطات ناحیه یازدهم شهر کابل انفجار کرده که در نتیجه آن سه تن زخمی شدند.

پیش تر از این نیز موتر حامل کارمندان تلویزیون خصوصی «خورشید» آماج انفجار ماین کنار جاده‌ای در شهر کابل قرار گرفت که در آن دو کارمند این رسانه کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند.

 

از سویی هم، وزارت داخله روز گذشته گفته بود که در پیوند به انفجارهای اخیر شهر کابل ۱۷ تن را باز داشت کرده و تلاش‌ها برای بازداشت افراد دیگر که در این انفجارها دست دارند، ادامه دارد. این وزارت افزوده بود، ۱۰ حلقه ماین که قرار بود انفجار داده‌شود، توسط نیروهای امنیتی کشف و خنثا گردیده‌است.

زندگی نامه داکتر ایاز نیازی

داکتر محمد ایاز نیازی در سال ۱۳۴۳ خورشیدی در شهر یمگان از توابع بدخشان زاده شد.

او بعد از ختم دوره‌ی ابتداییه فراگیری علوم اسلامی، راهی پاکستان جهت ادامه تحصیل شد و در دارالعلوم مرکزی دارالقراء پیشاور شامل و در بخش علوم شرعی و قرائت درس خواند. همزمان .با آن مکتب شبانه را نیز به پایان رسانیده استاد دکتر نیازی بعد از ختم دوره‌ی مکتب راهی دانشگاه الازهر مصر شده و در آنجا سند لیسانس را در بخش اقتصاد اسلامی بدست آورد. دکتر نیازی بعد از ختم دوره دانشگاه در بخش اقتصاد اسلامی ماستری خویش را بدست آورد.

داکتر نیازی بعد از اتمام ماستری در بخش روابط بین المللی از دیدگاه فقه اسلامی نیز سند دکترای خویش را اخذ کرد .او بعد از ختم دوره تحصیلات عالی از کشور مصر به افغانستان برگشته و از پنج سال بدینسو به حیث استاد در دانشکده شرعیات دانشگاه کابل ایفای وظیفه می نمود. دکتر نیازی برعلاوه وظیفه استادی، تا هنگام شهادت خطیب مسجد جامع وزیر اکبر خان نیز بود.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS