محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور امروز در مراسم جشن نوروز در مزارشریف، مرکز ولایت بلخ شرکت کرد و آغاز سال 1398 را طی مراسمی با حضور وزرای کابینه، وکلای پارلمان، رئیس و اعضای شورای ولایتی بلخ و نمایندگان احزاب سیاسی تجلیل نمود.

او سال نو خورشیدی را برای افغانستان سال صلح، انتخابات سالم و رفاه عمومی خوانده و به مردم افغانستان تبریک گفت.

غنی افزود: بلخ همیشه مرکز علم بوده و باز هم خواهد درخشید. وی گفت شرافت خاص مردم بلخ است که امروز از ۳۴ ولایت افغانستان مهمان به مزارشریف می آید.

رئیس جمهور غنی اضافه کرد: بلخ همیشه در تاریخ خوب درخشیده است. تحکیم و شرافت مزار شریف، بلخ را دروازه آسیای میانه ساخته است. او همچنان به مردم بلخ وعده سپرد که در سال 1398 افتتاح کارگاه مزارشریف شانگهای صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهور افزود که صلح و انتخابات لازم و ملزوم یکدیگرند و "مردم از طریق انتخابات رئیس‌جمهوری آینده به چگونگی تأمین صلح و نتایج گفتگوهای صلح رأی می‌دهند".

اقای غنی همچنین از نیروهای امنیتی و ادارات غیرنظامی کشور خواست در انتخابات پیش‌رو بی‌طرف باقی بمانند.

رئیس جمهوری بار دیگر حمایتش را از نیروهای امنیتی افغانستان اعلام کرد و گفت: "هر کسی به نیروهای امنیتی چپ نگاه کند به افغانستان چپ نگاه کرده است."

او همچنین به دستاوردهای حکومت در سال گذشته در زمینه "تبدیل کردن افغانستان به چهارراه تجاری در آسیای میانه" اشاره کرد و گفت در سال جاری نیز خواهد کوشید این جایگاه را به شکل واقعی آن احیا کند.

آقای غنی همچنین به برف و باران فراوان در زمستان گذشته اشاره و تأکید کرد برای رفاه و از بین بردن فقر و گرسنگی، در سال جاری به مالداری و زراعت توجه بیشتر صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه گفت: خواست ما از کمسیون انتخابات همین بود که به وقتش انتخابات را برگزار کند اما تصمیم کمسیون را احترام می گذاریم و پس از این دیگر تغییر تاریخ برگزاری انتخابات قابل قبول ما نیست.

محمد اسحاق رهگذر والی ولایت بلخ نیز در مراسم عنعنوی جشن نوروز در روضه مبارک در حضور رئیس جمهور غنی سخن گفت: با نا امن شدن ولایات همجوار ولسوالی های ولایت بلخ نیز نا امن شده است و برای تأمین امنیت آن باید توجه جدی صورت بگیرد.

آقای رهگذر در سخنانش از ساخت و سازها و پروژه های عام المنفعه ای که در سال 1397 اجراء شده بود یاد کرد.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS