ملاعبدالسلام ضعیف، سفیر پیشین طالبان در پاکستان از نهایی شدن توافق میان نمایندگان آمریکا و طالبان تا چند روز آینده خبر داد.

این مقام پیشین طالبان، در گفتگو با طلوع‌نیوز گفت که به نمایندگی از طالبان، ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروۀ طالبان تفاهم‌نامه با آمریکا را امضا خواهد کرد.

ضعیف، افزود: نمایندگان آمریکا می‌خواهد که در متن تفاهم‌نامه نگاشته شود که پس از توافق صلح، طالبان با گروه‌های تروریستی رابطه نخواهند داشت.

نُهمین دور گفتگوها میان نمایندگان آمریکا و طالبان روز پنج‌شنبه (۳۱اسد) در دوحه آغاز شد. قرار است که در این دور، درباره راهکار چگونگی عملی شدن تفاهم‌نامه صلح میان دو طرف گفتگو شود.

ملا عبدالسلام ضعیف در این گفتگو همچنین گفت: دو طرف درباره خروج کامل نیروهای خارجی در 15 تا 24 ماه و نیز تضمین برای جلوگیری از فعالیت‌های تروریستی به توافق کامل دست یافته‌اند.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد که پس از یک توافق صلح نیز نیروهای خارجی و آمریکایی در افغانستان باشند، این در مغایرت با تفاهم نامه است و آنان به توافق با ما پشت خواهند کرد.

عبدالسلام ضعیف خاطرنشان کرد: چین، روسیه و پاکستان از سوی طالبان تضمین کنندگان تفاهم‌نامه صلح خواهند بود.

این عضو پیشین گروۀ طالبان، تأکید کرد که یک هفته پس از رسیدن به یک توافق میان نمایندگان آمریکا و طالبان، گفتگوهای میان افغان‌ها آغاز خواهند شد و در آن دربارۀ آیندۀ افغانستان بحث شود.

در همین حال، جک کن، ژنرال بازنشسته آمریکایی در گفتگو با رسانه‌‎های این کشور گفته‌‎ است که آمریکا پذیرفته‌است نیروهایش را تا 15 ماه دیگر از افغانستان خارج کند.

وی گفت: آمریکا با طالبان به توافق رسیده‌است تا نیروهای آمریکایی تا پایان سال ۲۰۲۰ از افغانستان خارج شوند؛ در ازای آن، طالبان و حکومت افغانستان گفتگو خواهند کرد.

وی افزود: پس از توافق میان آمریکا و طالبان، شمار نیروهای امریکایی به‌گونه قابل توجهی کاهش خواهند یافت. موضوع سوم که ما با آن مشکل داریم تضمین طالبان به آمریکاست که القاعده یک پایگاه امن را در افغانستان ایجاد نخواهد کرد و با داعش مبارزه خواهد کرد؛ اما ما باور نداریم که طالبان قابل اعتماد هستند.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS